Lista aktualności Lista aktualności

Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w Szczecynie

W piątek 12 lipca br. odbyły się w Szczecynie uroczyste obchody „Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej”. To ustanowione dwa lata temu święto państwowe jest hołdem złożonym mieszkańcom polskiej wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej polegającej na udzielaniu pomocy uciekinierom, osobom prześladowanym i wysiedlanym, za walkę w oddziałach partyzanckich i wspieranie żołnierzy polskiego państwa podziemnego.

Nieprzypadkowo wieś Szczecyn położona na terenie Nadleśnictwa Gościeradów stała się miejscem tegorocznych obchodów. W dniu 02 lutego 1944 r. oddziały niemieckie
i ukraińskie otoczyły wioskę przystępując następnie do krwawych egzekucji. Lista ofiar pacyfikacji w zbiorowej mogile zawiera 221 osób ( w tym 32 dzieci w wieku do 15 lat, 33 osoby w wieku do 20 lat, 59 osób w wieku do 35 lat, pozostali polegli to osoby w wieku od 36 do 81 lat.) Wieś niemal doszczętnie została spalona jak wspominają ocaleni „gdzieniegdzie stały szkielety niedopalonych domów i ich kominów”.

Tegoroczne obchody rozpoczęła Msza św. w intencji pomordowanych w kościele pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbe. Następnie odbyła się patriotyczna część artystyczna oraz uroczysty apel, podczas którego został odegrany hymn państwowy. Po przemówieniach okolicznościowych Nadleśniczy Nadleśnictwa Gościeradów wraz z innymi uczestnikami uroczystości w hołdzie poległym złożył kwiaty przed Pomnikiem upamiętniającym Ofiary Pacyfikacji wsi Szczecyn.